Skip to main content Accessibility help
×
Hostname: page-component-586b7cd67f-g8jcs Total loading time: 0 Render date: 2024-11-29T01:09:30.580Z Has data issue: false hasContentIssue false

Mary Wigman i Azja: między orientalizmem i transnacjonalizmem

Published online by Cambridge University Press:  01 March 2024

Julia Hoczyk
Affiliation:
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Warsaw
Wojciech Klimczyk
Affiliation:
Jagiellonian University, Krakow
Get access

Summary

W wykładzie w Muzeum Sztuki w Łodzi w 2016 roku, zatytułowanym Nation and World in Modern Dance (Naród i świat w tańcu modern), uwypukliłam napięcie pomiędzy narodowymi i transnarodowymi podejściami do historii tańca modern, odnotowując „problemy, przed którymi stawali historycy tańca modern przez ostatnie sto lat”:

Czy należy podkreślać związki ponadnarodowe, ryzykując umniejszenie istotnej roli lokalnych kontekstów i polityk narodowych w kształtowaniu tańca modern? Czy też może trzeba zaznaczyć silniej lokalne uwarunkowania i narodowe tradycje, co z kolei obciążone jest ryzykiem umniejszenia znaczenia kontaktów międzynarodowych?

Przez ostatnie dziesięć lat zastanawiałam się, jak rozpisać transnarodową historię tańca modern, akcentując wątki inne niż te, na których skupiłam się w swojej pierwszej monografii poświęconej tańcom Mary Wigman, zatytułowanej Ecstasy and the Demon (Ekstaza i demon). Chociaż zakończyłam ją rozdziałem poświęconym wpływowi Wigman na amerykański taniec modern w latach 30. XX wieku, głównym przedmiotem badań były zmiany zachodzące w pracach Wigman z biegiem lat, rozpatrywane w kontekście zmieniającego się zarysu państwa niemieckiego, począwszy od transformacji rządu (i granic geograficznych) wraz z końcem epoki wilhelmińskiej, za czasów której Niemcy posiadały kolonie w Afryce Wschodniej, Kamerunie, Namibii, Nowej Gwinei oraz Samoa Niemieckim, przez okres Republiki Weimarskiej (kiedy to, na mocy traktatu wersalskiego, Niemcy utraciły kolonie na rzecz innych mocarstw europejskich), Trzecią Rzeszę (i aneksję sporej części Europy przez Hitlera), po okres powojennej okupacji i podziału Niemiec (zgodnie z ustalonymi przez aliantów granicami, dzielącymi kraj na część wschodnią i zachodnią, a także przyznaniem Alzacji Francji, a Śląska i Gdańska – Polsce). Książkę Ecstasy and the Demon pisałam po zburzeniu muru berlińskiego; perspektywa ta dojmująco uświadomiła mi, jak radykalnym zmianom podlegały państwo niemieckie i niemiecka kultura artystyczna w ciągu ubiegłego stulecia.

Kiedy w 2006 roku ukazało się drugie wydanie Ecstasy and the Demon, zjednoczone państwo niemieckie było już oczywistością, a coraz bardziej globalizujący się świat wymusił na badaczach i badaczkach zajmujących się sztuką i naukami humanistycznymi uznanie ograniczeń metodologii opartych na kryterium państwa narodowego, zastępując je podejściami bazującymi na ponadgranicznym przepływie i migracjach. I choć druga edycja Ecstasy and the Demon była przedrukiem wydania z 1993 roku, poprzedziłam ją wstępem, w którym nakreśliłam nowe kierunki badań, wzywając do „poświęcenia uwagi temu, jak prace choreograficzne [Wigman] przekraczały granice narodowe” nie tylko podczas jej intensywnych tras po Europie i USA, lecz również w zakresie edukacji uczennic i uczniów, którzy przeszczepiali metody Wigman do „Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Argentyny, Chile, Australii, Kanady, Izraela, Japonii, i Stanów Zjednoczonych”.

Type
Chapter
Information
Publisher: Jagiellonian University Press
Print publication year: 2023

Access options

Get access to the full version of this content by using one of the access options below. (Log in options will check for institutional or personal access. Content may require purchase if you do not have access.)

Save book to Kindle

To save this book to your Kindle, first ensure [email protected] is added to your Approved Personal Document E-mail List under your Personal Document Settings on the Manage Your Content and Devices page of your Amazon account. Then enter the ‘name’ part of your Kindle email address below. Find out more about saving to your Kindle.

Note you can select to save to either the @free.kindle.com or @kindle.com variations. ‘@free.kindle.com’ emails are free but can only be saved to your device when it is connected to wi-fi. ‘@kindle.com’ emails can be delivered even when you are not connected to wi-fi, but note that service fees apply.

Find out more about the Kindle Personal Document Service.

Available formats
×

Save book to Dropbox

To save content items to your account, please confirm that you agree to abide by our usage policies. If this is the first time you use this feature, you will be asked to authorise Cambridge Core to connect with your account. Find out more about saving content to Dropbox.

Available formats
×

Save book to Google Drive

To save content items to your account, please confirm that you agree to abide by our usage policies. If this is the first time you use this feature, you will be asked to authorise Cambridge Core to connect with your account. Find out more about saving content to Google Drive.

Available formats
×